Wspieramy kampanię na rzecz dwujęzyczności "Podaruj dziecku swój język ojczysty"

Ogromnie cieszy nas ta inicjatywa, choćby dlatego, że sami jesteśmy rodzicami dwujęzycznego dziecka. Takich dzieci jest coraz więcej, a temat okazuje się równie aktualny co kontrowersyjny. Niektórzy rodzice i pedagodzy obawiają się negatywnych skutków dwujęzyczności. Tymczasem badania naukowe jednoznacznie wskazują, że mówienie dwoma lub więcej językami niesie ze sobą ogromne korzyści, daleko wykraczające poza kompetencje językowe. Dwujęzyczne dzieci lepiej się uczą, są bardziej kreatywne, a nawet zdrowsze.

Źródłem cennych informacji na ten temat jest broszura w formie PDF: Dwujęzyczność w pytaniach i odpowiedziach. Kampania jest prowadzona z udziałem Profesor Antonelli Sorace, założycielki organizacji Bilingualism Matters, oraz The Royal Society of Edinburgh, Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Więcej informacji: www.podarujdzieckujezyk.org


W czasie wyjazdu do Szkocji, na zdjęciu Monika Nizioł-Celewicz z córką Julią.

Aktualności
filmy_slider

Lekcja języka angielskiego przygotowana przez rodzica w programie BilinguAll®, który umożliwia szybkie tworzenie i edytowanie ciekawych lekcji, dostosowanych do potrzeb dziecka.

Oglądaj

Małe dzieci uczą się czytać równie łatwo, jak uczą się mówić. Wystarczy pokazywać im wyrazy i bawić się z nimi w układanie wyrażeń i zdań.

Oglądaj

Ala zaczęła czytać w wieku trzech lat. Zobacz jak rozwinęła w sobie tę umiejętność mając pięć lat.

Oglądaj

Mama ze Słowenii uczy córkę czytania po polsku. Na potrzeby filmów zestawy po pięć kart zostały pokazane bez zalecanej przerwy.

Oglądaj

Film o specyfice uczenia polskich dzieci za granicą, o wyzwaniach z jakimi zmagają się polskie szkoły w Szkocji.

Oglądaj

Metoda czytania globalnego stosowana jest z powodzeniem przez rodziców, jak i nauczycieli. Doskonale rozwija nie tylko umiejętność czytania ale również szeroko rozumiany potencjał intelektualny i ścieżkę wzrokową małych dzieci.

Oglądaj